Siirry sisältöön

Media ja reagenssit

40 tuotteet

Accutase Cell Detachment Solution - 100 ml

Accutase Cell Detachment Solution with EDTA and Phenol Red – 100 ml Accutase is a ready-to-use, sterile-filtered cell detachment solution designed as a gentle alternative to trypsin/EDTA for dissociating adherent mammalian cells from standard tissue culture plasticware and adhesion-coated surfaces. It combines proteolytic and collagenolytic enzyme activity in a balanced salt solution to deliver effective yet controlled dissociation, preserving cell-surface proteins and supporting high post-passage viability and rapid reattachment. The Accutase formulation is based on Dulbecco’s phosphate-buffered saline (DPBS) with EDTA and phenol red as a visual pH indicator. The enzymes are of non-mammalian and non-bacterial origin, making Accutase particularly well suited to stem cell research, vaccine workflows, and any application where animal- or microbially-derived contaminants must be minimised. The solution auto-inhibits at 37 °C, so no neutralising reagent or serum-containing medium is required after detachment – cells can be transferred directly into fresh medium. Key Features • Ready-to-use 1x sterile-filtered liquid – no dilution or reconstitution required • Combined proteolytic and collagenolytic enzyme activity for gentle dissociation • Each batch standardised to a defined dissociation activity for lot-to-lot consistency • Non-mammalian and non-bacterial enzyme origin • Auto-inhibits at 37 °C – no neutralising solution needed • Formulated in Dulbecco’s PBS with EDTA • Phenol red included as visual pH indicator • pH 6.8 – 7.8 Typical Applications Accutase gently dissociates a wide variety of adherent and sensitive cell types, including human embryonic stem cells (hESCs), human induced pluripotent stem cells (iPSCs), neural stem cells, primary neurons, and routinely cultured adherent lines such as HeLa, HEK 293, CHO, MDCK, Vero, NIH/3T3, BHK-21 and A549. Typical use cases include: • Routine subculture and passaging of adherent mammalian cells • Gentle single-cell dissociation of hESCs, iPSCs and other sensitive lines • Sample preparation for flow cytometry and FACS analysis • Analysis of cell-surface markers where epitope integrity matters • Cell migration, proliferation and apoptosis assays • Quiescence assays by serum starvation and oncogene transfection studies • Tumor cell and neural crest cell migration assays • Production scale-up in bioreactor workflows For routine work, apply approximately 10 ml of Accutase per 75 cm2 of culture surface and incubate for 5–10 minutes at room temperature. The optimal incubation time should be determined for each cell line and should not exceed one hour. Prior to addition, rinse the cell layer with a Ca2+/Mg2+-free salt solution such as DPBS without calcium and magnesium to remove residual serum and divalent cations. Handling & Storage Store the unopened bottle frozen at -15 °C or below. Thaw either at room temperature or overnight at +2 °C to +8 °C. Do not thaw Accutase in a 37 °C water bath, as elevated temperatures reduce enzyme activity. After thawing, the solution can be stored for up to 2 months at +2 °C to +8 °C; do not store at room temperature. Do not pre-warm the reagent to 37 °C before application – add it directly to washed cells at room temperature. For long-term shelf life, single-use aliquoting is recommended to avoid repeated thaw cycles. Always work under aseptic conditions. Quality Manufactured under strict quality standards. Each batch of Accutase is sterile-filtered and tested for sterility, pH, appearance and dissociation activity to ensure consistent, reproducible performance from lot to lot. Product Specifications Specification Detail Product typeCell detachment / dissociation reagent FormatSterile-filtered liquid, ready-to-use Volume100 ml Working concentration1x (ready-to-use) Enzyme activityCombined proteolytic and collagenolytic Enzyme originNon-mammalian and non-bacterial Buffer systemDulbecco’s PBS with EDTA pH indicatorPhenol red pH range6.8 – 7.8 AppearanceClear, pale red to orange solution Storage temperature-15 °C or below Stability after thawingUp to 2 months at +2 °C to +8 °C Recommended use volume~10 ml per 75 cm2 culture surface Typical incubation time5 – 10 minutes at room temperature Shipping conditionsFrozen on dry ice Intended useFor research use and further manufacturing only Formulation (Composition per Liter) Accutase is a registered trademark of Innovative Cell Technologies, Inc.

€75.00

ilman veroja ja toimituskuluja

Accutase Cell Detachment Solution - 500 ml

Accutase Cell Detachment Solution with EDTA and Phenol Red – 100 ml Accutase is a ready-to-use, sterile-filtered cell detachment solution designed as a gentle alternative to trypsin/EDTA for dissociating adherent mammalian cells from standard tissue culture plasticware and adhesion-coated surfaces. It combines proteolytic and collagenolytic enzyme activity in a balanced salt solution to deliver effective yet controlled dissociation, preserving cell-surface proteins and supporting high post-passage viability and rapid reattachment. The Accutase formulation is based on Dulbecco’s phosphate-buffered saline (DPBS) with EDTA and phenol red as a visual pH indicator. The enzymes are of non-mammalian and non-bacterial origin, making Accutase particularly well suited to stem cell research, vaccine workflows, and any application where animal- or microbially-derived contaminants must be minimised. The solution auto-inhibits at 37 °C, so no neutralising reagent or serum-containing medium is required after detachment – cells can be transferred directly into fresh medium. Key Features • Ready-to-use 1x sterile-filtered liquid – no dilution or reconstitution required • Combined proteolytic and collagenolytic enzyme activity for gentle dissociation • Each batch standardised to a defined dissociation activity for lot-to-lot consistency • Non-mammalian and non-bacterial enzyme origin • Auto-inhibits at 37 °C – no neutralising solution needed • Formulated in Dulbecco’s PBS with EDTA • Phenol red included as visual pH indicator • pH 6.8 – 7.8 Typical Applications Accutase gently dissociates a wide variety of adherent and sensitive cell types, including human embryonic stem cells (hESCs), human induced pluripotent stem cells (iPSCs), neural stem cells, primary neurons, and routinely cultured adherent lines such as HeLa, HEK 293, CHO, MDCK, Vero, NIH/3T3, BHK-21 and A549. Typical use cases include: • Routine subculture and passaging of adherent mammalian cells • Gentle single-cell dissociation of hESCs, iPSCs and other sensitive lines • Sample preparation for flow cytometry and FACS analysis • Analysis of cell-surface markers where epitope integrity matters • Cell migration, proliferation and apoptosis assays • Quiescence assays by serum starvation and oncogene transfection studies • Tumor cell and neural crest cell migration assays • Production scale-up in bioreactor workflows For routine work, apply approximately 10 ml of Accutase per 75 cm2 of culture surface and incubate for 5–10 minutes at room temperature. The optimal incubation time should be determined for each cell line and should not exceed one hour. Prior to addition, rinse the cell layer with a Ca2+/Mg2+-free salt solution such as DPBS without calcium and magnesium to remove residual serum and divalent cations. Handling & Storage Store the unopened bottle frozen at -15 °C or below. Thaw either at room temperature or overnight at +2 °C to +8 °C. Do not thaw Accutase in a 37 °C water bath, as elevated temperatures reduce enzyme activity. After thawing, the solution can be stored for up to 2 months at +2 °C to +8 °C; do not store at room temperature. Do not pre-warm the reagent to 37 °C before application – add it directly to washed cells at room temperature. For long-term shelf life, single-use aliquoting is recommended to avoid repeated thaw cycles. Always work under aseptic conditions. Quality Manufactured under strict quality standards. Each batch of Accutase is sterile-filtered and tested for sterility, pH, appearance and dissociation activity to ensure consistent, reproducible performance from lot to lot. Product Specifications Specification Detail Product typeCell detachment / dissociation reagent FormatSterile-filtered liquid, ready-to-use Volume100 ml Working concentration1x (ready-to-use) Enzyme activityCombined proteolytic and collagenolytic Enzyme originNon-mammalian and non-bacterial Buffer systemDulbecco’s PBS with EDTA pH indicatorPhenol red pH range6.8 – 7.8 AppearanceClear, pale red to orange solution Storage temperature-15 °C or below Stability after thawingUp to 2 months at +2 °C to +8 °C Recommended use volume~10 ml per 75 cm2 culture surface Typical incubation time5 – 10 minutes at room temperature Shipping conditionsFrozen on dry ice Intended useFor research use and further manufacturing only Formulation (Composition per Liter) Accutase is a registered trademark of Innovative Cell Technologies, Inc.

€310.00

ilman veroja ja toimituskuluja

Cytion Endothelial cell growth medium, advanced, kit with 500 ml basal medium bottle plus supplement tubes and vials, REF 850006

Kehittynyt endoteelisolujen kasvualusta

Advanced Endothelial Cell Growth Medium -kasvatusliuosta käytetään suurista verisuonista peräisin olevien ihmisen endoteelisolujen viljelyyn. Määritellyt ihmisen rekombinanttiset kasvutekijät, kuten VEGF ja Long R3 IGF-1, korvaavat raakamuotoisen endoteelisolujen kasvun lisäaineen. Täydellinen elatusaine sisältää sikiön vasikan seerumia, L-glutamiinia, hepariinia, EGF:ää, bFGF:ää, VEGF:ää, Long R3 IGF-1:tä, askorbiinihappoa ja hydrokortisonia. Nopeampaan solujen lisääntymiseen ja korkeampaan seerumipitoisuuteen kannattaa valita Endothelial Cell Proliferation Medium. Jos tarvitset koostumusta ilman VEGF:ää, valitse Endothelial Cell Growth Medium. Tarjoamme väliainetta 500 ml:n perusväliaineena, joko yksinään tai yhdessä lisäaineiden kanssa, joko yksittäisinä komponentteina tai valmiiksi sekoitettuna Supplement-Mix-seoksena. Yksittäisten komponenttien avulla yksittäisiä tekijöitä voidaan säätää tai jättää pois, kun taas lisäaineseos lisätään yhdellä kertaa. Perusliuosta on saatavana myös fenolipunavapaana samoissa pakkauskooissa, mikä estää häiriöt fluoresenssi- ja kolorimetrisissä mittauksissa sekä fenolipunavärin heikon estrogeenin kaltaisen vaikutuksen. Käytössä tarvitaan lisäaineita, ja molemmat lisäainemuodot ovat saatavilla myös erikseen. Lisäaineiden lisäämisen jälkeen valmis elatusaine sisältää 2 % FCS:ää (10 ml / 500 ml perusliuosta).

€180.00

ilman veroja ja toimituskuluja

Cytion Microvascular endothelial cell growth medium, advanced, kit with 500 ml basal medium bottle plus supplement tubes and vials, REF 850019

Kehittynyt mikrovaskulaaristen endoteelisolujen kasvualusta

Advanced Microvascular Endothelial Cell Growth Medium -kasvatusliuosta käytetään ihmisen mikrovaskulaaristen endoteelisolujen viljelyyn, esimerkiksi dermiksesta, keuhkoista tai sydämestä peräisin olevien solujen viljelyyn. Määritellyt ihmisperäiset rekombinanttiset kasvutekijät korvaavat raakamuotoisen endoteelisolujen kasvun lisäaineen. Täydellinen elatusaine sisältää sikiön vasikan seerumia, L-glutamiinia, EGF:ää, bFGF:ää, VEGF:ää, Long R3 IGF-1:tä, askorbiinihappoa ja hydrokortisonia. Jos tarvitset koostumusta, jossa on ECGS/H mutta ei VEGF:ää, valitse Microvascular Endothelial Cell Growth Medium. Tarjoamme elatusainetta 500 ml:n perusliuoksena, joko yksinään tai yhdessä lisäaineiden kanssa, joko yksittäisinä komponentteina tai valmiiksi sekoitettuna lisäaineseoksena (Supplement-Mix). Yksittäisten komponenttien avulla yksittäisiä tekijöitä voidaan säätää tai jättää pois, kun taas lisäaineseos lisätään yhdellä kertaa. Perusliuosta on saatavana myös fenolipunavapaana samoissa pakkauskooissa, mikä estää häiriöt fluoresenssi- ja kolorimetrisissä mittauksissa sekä fenolipunavanan heikon estrogeenimäisen vaikutuksen. Lisäaineet ovat välttämättömiä käytön kannalta, ja molemmat lisäainevaihtoehdot ovat saatavana myös erikseen. Lisäaineiden lisäämisen jälkeen valmis elatusaine sisältää 5 % FCS:ää (25 ml / 500 ml perusliuosta).

€200.00

ilman veroja ja toimituskuluja

Antibiotic/Antimycotic Solution (100x)

Volume: 100 ml Storage: ≤-15°C Sterility: Sterile-filtered Antibiotic/Antimycotic Solution (100x) is a sterile, ready-to-use concentrate designed to reduce microbial contamination risks in cell culture and related laboratory applications. This 100x solution contains a well-established combination of penicillin, streptomycin, and amphotericin B—providing broad-spectrum antimicrobial activity against Gram-positive and Gram-negative bacteria, yeasts, and filamentous fungi. The formulation is suitable for use in eukaryotic cell cultures, bacterial media, and other contamination-sensitive systems, supporting clean and consistent lab operations. Application and Benefits Optimized for routine research protocols, this solution is widely used to maintain aseptic conditions in cell culture workflows. It offers reliable performance in contamination-sensitive environments, helping researchers reduce the risk of microbial overgrowth without compromising cell health or experimental reproducibility. The sterile-filtered formulation eliminates the need for additional solubilization steps, supporting streamlined media preparation and reducing variability in daily lab procedures. Usage and Compatibility To achieve standard working concentrations, dilute the solution 1:100 into your complete culture medium. The product is compatible with a broad range of mammalian cell lines and basal media. With consistent stock availability, researchers benefit from dependable supply continuity and simplified logistics planning. The solution should be stored at ≤ –15 °C and protected from repeated freeze-thaw cycles to maintain stability. For research use only. Not for use in diagnostic or therapeutic procedures. Not for use in humans or animals.

€45.00

ilman veroja ja toimituskuluja

DMEM:Ham's F12 (1:1), pitoisuus: 3,1 g/l glukoosia, pitoisuus: 2,5 mM L-glutamiinia, pitoisuus: 15 mM HEPES:ää, pitoisuus: 0,5 mM natriumpyruvaattia, pitoisuus: 1,2 g/l NaHCO₃:ta

DMEM:Ham’s F12 on laajalti tunnustettu ja laajasti käytetty perusviljelyalusta soluviljelyssä biologisessa tutkimuksessa. Se toimii keskeisenä ravinteiden lähteenä erilaisten nisäkässolulinjojen kasvulle, erityisesti kun siihen lisätään naudan sikiöseerumia (FBS). Tämä ainutlaatuinen koostumus yhdistää Dulbeccon modifioidun Eagle-alustan (DMEM) ja Ham's F-12:n (Ham's Nutrient Mixture F-12) tarkassa 1:1-suhteessa. L-glutamiinin lisääminen parantaa sen koostumusta entisestään. DMEM, joka on johdettu Eagle's Minimal Essential Mediumista (EMEM), tarjoaa edeltäjäänsä korkeamman aminohappojen ja vitamiinien pitoisuuden. Sen sijaan Ham's F-12 perustuu Ham's F-10 -kasvatusliuokseen ja tarjoaa täydentävän joukon välttämättömiä komponentteja. Optimaalisen solujen kasvun tukemiseksi on yleistä täydentää DMEM:Ham's F12 -seosta FBS:llä tyypillisesti 5–10 %:n pitoisuudella. Tämä lisäys on välttämätön, koska elatusaineesta puuttuvat solujen kehitykselle välttämättömät kasvuhormonit, lipidit ja proteiinit. DMEM:Ham’s F12 sisältää pH-puskurijärjestelmän, ja siihen lisätään usein pH-indikaattorina fenolipunainen. DMEM:Ham’s F12:ssa tai missä tahansa bikarbonaattipuskurijärjestelmää käyttävässä elatusaineessa viljellyt solut vaativat 5–10 %:n CO₂-pitoisuutta sisältävän kontrolloidun ympäristön sopivan pH-tason ylläpitämiseksi. Laadunvalvonta • Steriilisuodatettu Säilytys ja säilyvyysaika • Säilytä +2–+8 °C:ssa, valolta suojattuna. • Avattuna säilytä 4 °C:ssa ja käytä 6–8 viikon kuluessa. Kuljetusolosuhteet • Ympäristön lämpötila Säilytys • Säilytä jääkaapissa +2 °C – +8 °C:ssa pimeässä. Vältä jäätymistä ja toistuvia lämpenemisiä +37 °C:seen, sillä ne heikentävät tuotteen laatua. • Älä lämmitä elatusainetta yli 37 °C:n lämpötilaan tai käytä hallitsemattomia lämmönlähteitä, kuten mikroaaltouuneja. • Jos vain osa elatusaineesta käytetään, ota tarvittava määrä ja lämmitä se huoneenlämpötilaan ennen käyttöä. Koostumus Luokka Ainesosat Pitoisuus (mg/l) Aminohapot Glysiini 18,75 L-alaniini 4,45 L-arginiini-HCl 147,50 L-asparagiini H₂O 7,50 L-asparagiinihappo 6,65 L-kysteiini-HCl-H₂O 17,56 L-kystiini 2 HCl 31,29 L-glutamiinihappo 7,35 L-glutamiini 365,00 L-histidiini-HCl-H₂O 31,48 L-isoleusiini 54,47 L-leusiini 59,05 L-lysiini-HCl 91,25 L-metioniini 17,24 L-fenyylialaniini 35,48 L-proliini 17,25 L-seriini 26,25 L-treoniini 53,45 L-tryptofaani 9,02 L-tyrosiini 2 Na 2 H₂O 55,79 L-valiini 52,85 Vitamiinit D-biotiini 0,0035 Koliinikloridi 8,98 D-kalsiumpantotenaatti 2,24 Foolihappo 2,66 myo-inositoli 12,60 Nikotiiniamidi 2,02 Pyridoksiini-HCl 0,031 Pyridoksaali-HCl 2,00 Riboflaviini 0,219 Tiamiini-HCl 2,17 B12-vitamiini 0,68 Epäorgaaniset suolat CaCl₂·2H₂O 154,50 CuSO₄·5H₂O 0,0013 Fe(NO₃)₃·9H₂O 0,05 FeSO₄·7H₂O 0,417 KCl 311,80 MgCl₂·6H₂O 61,20 MgSO₄·7H₂O 100,00 NaCl 6996,00 NaHCO₃ 1200,00 Na₂HPO₄ 71,02 NaH₂PO₄·2H₂O 70,87 ZnSO₄·7 H₂O 0,432 Muut komponentit D-glukoosi 3151,00 Hypoksaantiini 2,40 HEPES 3574,50 Linolihappo 0,042 Lipoiinihappo 0,105 Fenolipunaisen natriumsuola 8,63 Putreskiini-2-HCl 0,081 Natriumpyruvaatti 55,00 Tymidiini 0,365

€25.00

ilman veroja ja toimituskuluja

DMEM, pitoisuus: 4,5 g/l glukoosia, pitoisuus: 4 mM L-glutamiinia, pitoisuus: 3,7 g/l NaHCO₃, pitoisuus: 1,0 mM natriumpyruvaattia

DMEM (Dulbecco’s Modified Eagle Medium) on erittäin monipuolinen ja laajalti käytetty perusviljelyalusta, joka on suunniteltu tukemaan monenlaisten nisäkässolujen kasvua biologisessa tutkimuksessa. Se on ihanteellinen elatusaine primaaristen fibroblastien, neuronien, glia-solujen, HUVEC-solujen, sileiden lihassolujen sekä suosittujen solulinjojen, kuten HeLa, 293, Cos-7 ja PC-12, viljelyyn. DMEM erottuu muista elatusaineista ainutlaatuisen koostumuksensa ansiosta. Sen aminohappo- ja vitamiinipitoisuus on peräti nelinkertainen verrattuna alkuperäiseen Eagle's Minimal Essential Medium -elatusaineeseen. Alun perin DMEM kehitettiin matalalla glukoosipitoisuudella (1 g/l) ja natriumpyruvaatilla, mutta nykyään sitä käytetään usein korkeammilla glukoosipitoisuuksilla, joko natriumpyruvaatin kanssa tai ilman. On huomattava, että DMEM ei sisällä proteiineja, lipidejä tai kasvutekijöitä, minkä vuoksi sitä on täydennettävä. Optimaalisen kasvun saavuttamiseksi DMEM:ää täydennetään yleensä 10 %:lla naudan sikiöseerumia (FBS). Lisäksi DMEM käyttää natriumbikarbonaattipuskurijärjestelmää, joka vaatii 5–10 %:n CO₂-pitoisuutta fysiologisen pH-arvon ylläpitämiseksi. Dulbeccon modifioitu Eagle-elatusaine (DMEM) on arvostettu valikoitujen elatusaineiden joukossa solu- ja kudosviljelyssä, ja se täyttää erilaisten adheesiivisten solutyyppien kasvutarpeet. Se ylittää alkuperäisen Eagle's Mediumin, joka kehitettiin 1950-luvulla kanasolujen viljelyyn, parannetun lisäainekoostumuksen ansiosta, joka tunnetaan nimellä Dulbeccon modifikaatio. Tämä modifikaatio nostaa tiettyjen aminohappojen ja vitamiinien pitoisuutta merkittävästi, jopa nelinkertaiseksi verrattuna alkuperäiseen elatusaineeseen. Soluviljelyn alalla DMEM:llä on keskeinen rooli eri solutyyppien, kuten primaarisolujen, kantasolujen ja transformoitujen solujen, kasvualustana. Tutkijat käyttävät DMEM:n muunnettua versiota myös monenlaisissa tutkimussovelluksissa, kuten lääkekehityksessä, kudostekniikassa ja solujen signalointireittien tutkimuksessa. Laadunvalvonta • Steriilisuodatettu Säilytys ja säilyvyysaika • Säilytä +2 °C – +8 °C:ssa, valolta suojattuna. • Avattuaan säilytä 4 °C:ssa ja käytä 6–8 viikon kuluessa. Kuljetusolosuhteet • Ympäristön lämpötila Säilytys • Säilytä jääkaapissa +2 °C – +8 °C:ssa pimeässä. Vältä jäätymistä ja toistuvia lämpenemisiä +37 °C:seen, sillä ne heikentävät tuotteen laatua. • Älä lämmitä elatusainetta yli 37 °C:n lämpötilaan tai käytä hallitsemattomia lämmönlähteitä, kuten mikroaaltouuneja. • Jos vain osa elatusaineesta käytetään, ota tarvittava määrä ja lämmitä se huoneenlämpötilaan ennen käyttöä. Koostumus Luokka Ainesosat Pitoisuus (mg/l) Aminohapot Glysiini 30,00 L-arginiini-HCl 84,00 L-kystiini-2-HCl 62,57 L-glutamiini 584,00 L-histidiini-HCl-H₂O 42,00 L-isoleusiini 105,00 L-leusiini 105,00 L-lysiini-HCl 146,00 L-metioniini 30,00 L-fenyylialaniini 66,00 L-seriini 42,00 L-treoniini 95,00 L-tryptofaani 16,00 L-tyrosiini 2 Na 2H₂O 103,79 L-valiini 94,00 Vitamiinit Koliinikloridi 4,00 D-kalsiumpantotenaatti 4,00 Foolihappo 4,00 myo-inositoli 7,20 Nikotiiniamidi 4,00 Pyridoksaali-HCl 4,00 Riboflaviini 0,40 Tiamiini-HCl 4,00 Epäorgaaniset suolat CaCl₂·2H₂O 265,00 Fe(NO₃)₃·9H₂O 0,10 KCl 400,00 MgSO₄·7H₂O 200,10 NaCl 6400,00 NaHCO₃ 3700,00 NaH₂PO₄·2H₂O 141,73 Muut komponentit D-glukoosi 4500,00 Fenolipunaisen natriumsuola 15,90 Natriumpyruvaatti 110,00

€25.00

ilman veroja ja toimituskuluja

EMEM (MEM Eagle), pitoisuus: 2 mM L-glutamiinia, pitoisuus: 2,2 g/l NaHCO₃, pitoisuus: EBSS

Eagle’s Minimum Essential Medium (EMEM) on yksi yleisimmin käytetyistä perusviljelyalustoista monenlaisten nisäkässolujen, erityisesti kiinnittyvien solulinjojen, viljelyyn. Alun perin Harry Eaglen kehittämä tämä klassinen koostumus sisältää välttämättömät aminohapot, vitamiinit ja epäorgaaniset suolat, joita tarvitaan sekä primaarisolujen että vakiintuneiden solulinjojen kasvun tukemiseen tavanomaisissa viljelyolosuhteissa. Tämä käyttövalmis, steriilisti suodatettu nestemäinen valmiste on täydennetty Earle’s Balanced Salt Solution (EBSS) -liuoksella, 2 mM L-glutamiinilla, D-glukoosilla (1,0 g/l) ja 2,2 g/l natriumbikarbonaatilla (NaHCO₃), minkä ansiosta se soveltuu käytettäväksi CO₂-säädellyssä inkubaattoriympäristössä (tyypillisesti 5 % CO₂). Mukana oleva fenolipunainen toimii pH-indikaattorina, mikä mahdollistaa elatusaineen tilan helpon visuaalisen seurannan soluviljelyn aikana. Tärkeimmät ominaisuudet • Klassinen Eagle’s MEM -koostumus, jossa on Earle’s Balanced Salt Solution (EBSS) • Sisältää 2 mM L-glutamiinia – valmis välittömään käyttöön • 2,2 g/l natriumbikarbonaattia – puskuroitu 5 %:n CO₂-inkubaatiota varten • Pääasiallisena hiilenlähteenä D-glukoosi (1,0 g/l) • Sisältää fenolipunaisen pH-indikaattorina • Ilman HEPES:ää ja ilman natriumpyruvaattia • Steriilisuodatettu nestemäinen elatusaine, käyttövalmis • pH 7,0 – 7,6 Tyypillisiä käyttökohteita EMEM soveltuu monenlaisten nisäkässolulinjojen viljelyyn, mukaan lukien HeLa, HEK 293, Vero, MRC-5, L-929, BHK-21 ja monet primaarisolut. Yleisiä käyttökohteita ovat: • Adheesiivisten solulinjojen rutiinihoito ja lisääminen • Virusten lisääminen ja rokotetuotannon työnkulut • Sytotoksisuus- ja bioassay-sovellukset • Transfektio- ja proteiini-ilmentymistutkimukset • Solubiologian ja molekyylibiologian perustutkimus Optimaalisen solujen kasvun varmistamiseksi EMEM-kasvatusliuokseen lisätään tyypillisesti 5–10 % naudan sikiöseerumia (FBS) sekä solulinjasta riippuen ei-välttämättömiä aminohappoja (NEAA) ja antibiootteja, kuten penisilliiniä ja streptomysiiniä. Käsittely ja säilytys Säilytä avaamaton pullo +2 °C – +8 °C:ssa, valolta suojattuna. Avaamisen jälkeen käytä aseptisissa olosuhteissa. Liuoksessa oleva L-glutamiini hajoaa vähitellen – suosittelemme käyttämään elatusainetta 4 viikon kuluessa avaamisesta parhaan suorituskyvyn saavuttamiseksi tai lisäämään siihen tuoretta L-glutamiinia ennen käyttöä, jos sitä on säilytetty pidempään. Anna elatusaineen lämmetä 37 °C:een ennen sen lisäämistä soluihin. Laatu Valmistettu tiukkojen laatustandardien mukaisesti. Jokaisen erän steriiliys, pH, osmolaliteetti ja endotoksiinipitoisuudet testataan, jotta varmistetaan tasainen suorituskyky soluviljelykäytöissä. Tuotetiedot Tekniset tiedot Yksityiskohdat TuotetyyppiMEM TuoteryhmäSoluviljelyalustat MuotoNeste SteriiliKyllä Koko500 ml L-glutamiiniSisältää L-glutamiinia (2 mM) GlukoosiSisältää glukoosia (1,0 g/l) NatriumbikarbonaattiNaHCO3:lla (2,2 g/l) HEPESIlman HEPES:ää NatriumpyruvaattiIlman natriumpyruvaattia FenolipunainenFenolipunalla SuolaliuosEarlen tasapainotettu suolaliuos (EBSS) pH7,0 – 7,6 EndotoksiinipitoisuusEi määritelty Säilytys+2 °C – +8 °C Koostumus (litraa kohti)

€25.00

ilman veroja ja toimituskuluja

Jäädytysaine CM-1 – 100 ml

Cytionin Freeze Medium CM-1 on huipputeknologian mukainen kryosäilytysliuos, joka on suunniteltu varmistamaan solujen mahdollisimman korkea elinkelpoisuus ja toimintakyky sulatuksen jälkeen. Tämä monipuolinen liuos sopii laajalle valikoimalle solutyyppejä, mukaan lukien sekä ihmis- että eläinsolut, mikä tekee siitä välttämättömän työkalun monenlaisiin tutkimussovelluksiin. Freeze Medium CM-1 on koostettu huolellisesti tasapainotetusta yhdistelmästä kryoprotektiiveja ja välttämättömiä ravintoaineita, mikä minimoi jääkiteiden muodostumisen ja solustressin pakastusprosessin aikana ja säilyttää siten solujen eheyden. Freeze Medium CM-1:n tärkeimmät ominaisuudet ovat: • Laaja yhteensopivuus: Tehokas monenlaisille solutyypeille, mukaan lukien primaarisolut, kantasolut ja vakiintuneet solulinjat. • Korkea elinkelpoisuus: Optimoitu maksimoimaan solujen talteenotto ja elinkelpoisuus sulatuksen jälkeen, mikä takaa luotettavat kokeelliset tulokset. • Käyttövalmis: Valmistettu ja steriloitu kätevästi välitöntä käyttöä varten, mikä lyhentää valmisteluaikaa ja vähentää kontaminaatioriskiä. • Parannettu vakaus: Säilyttää tasaisen suorituskyvyn tavanomaisissa kryosäilytysolosuhteissa, mikä takaa toistettavat tulokset. • Pitkä säilyvyysaika: CM-1 on seerumia sisältävä, käyttövalmis kryosäilytysväliaine, jota voidaan säilyttää jääkaapissa jopa yhden vuoden ajan. CM-1:n käyttö solujen pakastuksessa Käytä CM-1:tä sekä kiinnittyneiden että suspensiosolujen pakastamiseen seuraavasti: • Adheesiivisten solujen osalta pese ja irrota ne viljelyalustasta. Suspensiosolujen osalta siirry suoraan seuraavaan vaiheeseen. • Laske solut varmistaaksesi, että niiden pitoisuus on oikea. • Sentrifugoi solut, jotta ne saostuvat, ja suspendoi ne sitten uudelleen CM-1-pakastusväliaineeseen. • Siirrä suspendoidut solut kryoputkiin. • Käytä hidasjäädytysmenetelmää ennen solujen siirtämistä pitkäaikaiseen säilytykseen. Menetelmä Kuvaus Vaiheet ❄️ Manuaalinen jäädyttäminen Vaiheittainen menetelmä, jossa lämpötilaa lasketaan asteittain solujen elinkelpoisuuden varmistamiseksi. 1️⃣ Aseta solut jäädytysliuokseen ja säilytä niitä 4 °C:n pakastimessa 40 minuuttia. 2️⃣ Siirrä solut -80 °C:n pakastimeen 24 tunniksi. 3️⃣ Säilytä soluja nestemäisessä typessä pitkäaikaista säilytystä varten. ❄️ Mr. Frostyn käyttö Kätevä laite, joka mahdollistaa hallitun jäädytysnopeuden ilman sähkövirtaa. 1️⃣ Valmistele solut kryoputkiin, joissa on pakastusliuosta. 2️⃣ Aseta kryoputket Mr. Frosty -astiaan. 3️⃣ Säilytä -80 °C:ssa 24 tuntia ennen siirtämistä nestemäiseen typpeen. ❄️ Säädellyn jäähdytysnopeuden pakastin Thermo Fisherin tai muiden valmistajien valmistama tarkkuuspakastin, joka on suunniteltu hallittuun lämpötilan laskuun. 1️⃣ Ohjelmoi laite laskemaan lämpötilaa asteittain. 2️⃣ Aseta valmistellut solut pakastimeen. 3️⃣ Siirrä solut pakastusjakson jälkeen nestemäiseen typpeen. • Säilytä kryoputket alle -130 °C:n lämpötilassa tai nestemäisessä typessä pitkäaikaista säilytystä varten. Ainesosat • Sisältää FBS:ää, DMSO:ta, glukoosia, suoloja • Puskurointikyky: pH = 7,2–7,6 Cytionin Freeze Medium CM-1 tarjoaa luotettavan ratkaisun kryosäilytykseen ja takaa solujen korkean elinkelpoisuuden ja toimintakyvyn sulatuksen jälkeen monenlaisissa tutkimussovelluksissa.

€99.00

ilman veroja ja toimituskuluja

Jäädytysaine CM-1 – 50 ml

Cytionin Freeze Medium CM-1 on huipputeknologian mukainen kryosäilytysliuos, joka on suunniteltu varmistamaan solujen mahdollisimman korkea elinkelpoisuus ja toimintakyky sulatuksen jälkeen. Tämä monipuolinen liuos sopii laajalle valikoimalle solutyyppejä, mukaan lukien sekä ihmis- että eläinsolut, mikä tekee siitä välttämättömän työkalun monenlaisiin tutkimussovelluksiin. Freeze Medium CM-1 on koostettu huolellisesti tasapainotetusta yhdistelmästä kryoprotektiiveja ja välttämättömiä ravintoaineita, mikä minimoi jääkiteiden muodostumisen ja solustressin pakastusprosessin aikana ja säilyttää siten solujen eheyden. Freeze Medium CM-1:n tärkeimmät ominaisuudet ovat: • Laaja yhteensopivuus: Tehokas monenlaisille solutyypeille, mukaan lukien primaarisolut, kantasolut ja vakiintuneet solulinjat. • Korkea elinkelpoisuus: Optimoitu maksimoimaan solujen talteenotto ja elinkelpoisuus sulatuksen jälkeen, mikä takaa luotettavat kokeelliset tulokset. • Käyttövalmis: Valmistettu ja steriloitu kätevästi välitöntä käyttöä varten, mikä lyhentää valmisteluaikaa ja vähentää kontaminaatioriskiä. • Parannettu stabiilius: Säilyttää tasaisen suorituskyvyn tavanomaisissa kryosäilytysolosuhteissa, mikä takaa toistettavat tulokset. • Pitkä säilyvyysaika: CM-1 on seerumia sisältävä, käyttövalmis kryosäilytysväliaine, jota voidaan säilyttää jääkaapissa jopa yhden vuoden ajan. CM-1:n käyttö solujen pakastuksessa Käytä CM-1:tä sekä kiinnittyneiden että suspensiosolujen pakastamiseen seuraavasti: • Adheesiivisten solujen osalta pese ja irrota ne viljelyalustasta. Suspensiisolujen osalta siirry suoraan seuraavaan vaiheeseen. • Laske solut varmistaaksesi, että niiden pitoisuus on oikea. • Sentrifugoi solut, jotta ne saostuvat, ja suspendoi ne sitten uudelleen CM-1-pakastusväliaineeseen. • Siirrä resuspendoidut solut kryoputkiin. • Käytä hidasjäädytysmenetelmää ennen solujen siirtämistä pitkäaikaiseen säilytykseen. Menetelmä Kuvaus Vaiheet ❄️ Manuaalinen jäädyttäminen Vaiheittainen menetelmä, jossa lämpötilaa lasketaan asteittain solujen elinkelpoisuuden varmistamiseksi. 1️⃣ Aseta solut jäädytysliuokseen ja säilytä niitä 4 °C:n pakastimessa 40 minuuttia. 2️⃣ Siirrä solut -80 °C:n pakastimeen 24 tunniksi. 3️⃣ Säilytä soluja nestemäisessä typessä pitkäaikaista säilytystä varten. ❄️ Mr. Frostyn käyttö Kätevä laite, joka mahdollistaa hallitun jäädytysnopeuden ilman sähkövirtaa. 1️⃣ Valmistele solut kryoputkiin, joissa on pakastusliuosta. 2️⃣ Aseta kryoputket Mr. Frosty -astiaan. 3️⃣ Säilytä -80 °C:ssa 24 tuntia ennen siirtämistä nestemäiseen typpeen. ❄️ Säädellyn jäähdytysnopeuden pakastin Thermo Fisherin tai muiden valmistajien valmistama erittäin tarkka pakastin, joka on suunniteltu hallittuun lämpötilan laskuun. 1️⃣ Ohjelmoi laite laskemaan lämpötilaa asteittain. 2️⃣ Aseta valmistellut solut pakastimeen. 3️⃣ Siirrä solut pakastusjakson jälkeen nestemäiseen typpeen. • Säilytä kryoputket alle -130 °C:n lämpötilassa tai nestemäisessä typessä pitkäaikaista säilytystä varten. Ainesosat • Sisältää FBS:ää, DMSO:ta, glukoosia, suoloja • Puskurointikyky: pH = 7,2–7,6 Cytionin Freeze Medium CM-1 tarjoaa luotettavan ratkaisun kryosäilytykseen ja takaa solujen korkean elinkelpoisuuden ja toimintakyvyn sulatuksen jälkeen monenlaisissa tutkimussovelluksissa.

€59.00

ilman veroja ja toimituskuluja

Ham's F12K Medium, pitoisuus: 2,0 mM L-glutamiinia, pitoisuus: 2,0 mM natriumpyruvaattia, pitoisuus: 2,5 g/l NaHCO₃

Esittelyssä Ham’s F-12K (Kaighn’s) -viljelyalusta, joka on Ham’s F-12 -viljelyalustan erityismuunnelma ja suunniteltu vastaamaan biologisen tutkimuksen ainutlaatuisiin vaatimuksiin. Tämä edistyksellinen viljelyalusta tarjoaa selkeitä etuja, jotka tehostavat primaaristen ihmisen hepatosyyttien sekä rotan ja kanan maksasolujen viljelyä, erityisesti alhaisissa seerumipitoisuuksissa. Ham's F-12K (Kaighn's) -kasvatusliuos on huolellisesti formuloitu soluviljelyolosuhteiden optimoimiseksi. Sen koostumus on rikastettu, ja se sisältää runsaasti välttämättömiä ainesosia, kuten aminohappoja ja natriumpyruvaattia, sekä lisäaineita, kuten putreskiinia, tymidiiniä, hypoksantiinia ja sinkkiä. Näiden lisäaineiden ansiosta tutkijat voivat täydentää elatusainetta vähäisellä seerumimäärällä tai tiettyjä solutyyppejä varten määritellyillä ainesosilla, mikä helpottaa tarkkojen koeolosuhteiden luomista. On huomattava, että Ham's F-12K (Kaighn's) -kasvatusliuos ei sisällä proteiineja tai kasvutekijöitä. Tämän vuoksi kasvutekijöiden ja sikiön naudan seerumin (FBS) lisääminen on usein tarpeen, jolloin tutkijat voivat räätälöidä kasvatusliuoksen tiettyjen solulinjojensa vaatimusten mukaiseksi. Optimaalisen suorituskyvyn saavuttamiseksi FBS:n pitoisuus on optimoitava huolellisesti kullekin solulinjalle, jolloin varmistetaan optimaalinen kasvu ja toiminnallisuus. Fysiologisen pH-arvon ylläpitämiseksi Ham's F-12K (Kaighn's) -kasvatusliuoksessa käytetään natriumbikarbonaattipuskurijärjestelmää (2,5 g/l), mikä edellyttää kontrolloitua 5–10 %:n CO₂-ympäristöä viljelyn aikana. Tämä varmistaa, että kasvatusliuoksen pH pysyy solujen kasvulle ja elinkelpoisuudelle ihanteellisella alueella. Laadunvalvonta • pH = 7,2 ± 0,02 lämpötilassa 20–25 °C. • Jokaisen erän steriiliys sekä mykoplasman ja bakteerien puuttuminen on testattu. Säilytys • Säilytä jääkaapissa +2–+8 °C:ssa pimeässä. Jäädyttäminen sekä lämmittäminen +37 °C:seen heikentävät tuotteen laatua. • Älä kuumenna elatusainetta yli 37 °C:een tai käytä hallitsemattomia lämmönlähteitä (esim. mikroaaltouuneja). • Jos vain osa elatusaineesta käytetään, ota tarvittava määrä pullosta ja lämmitä se huoneenlämpötilaan. • Kaikkien elatusaineiden, peruselatusainetta lukuun ottamatta, säilyvyysaika on 8 viikkoa valmistuspäivästä lukien. Koostumus Ainesosat mg/l Epäorgaaniset suolat Kalsiumkloridi x 2H₂O 135,24 Kupari(II)sulfaatti x 5H₂O 0,00 Rauta(II)sulfaatti x 7H₂O 0,83 Magnesiumkloridi x 6H₂O 105,72 Magnesiumsulfaatti x 7H₂O 394,49 Kaliumkloridi 283,29 Kaliumdihydrogeenifosfaatti 58,52 Natriumkloridi 7597,20 vedetön dinatriumvetyfosfaatti 115,02 Sinkkisulfaatti x 7H₂O 0,14 Muut aineosat D(+)-glukoosi, vedetön 1260,00 Hypoksaantiini 4,08 DL-α-lipoiinihappo 0,21 Fenolipunainen 3,00 Putreskiini x 2HCl 0,32 Natriumpyruvaatti 220,00 NaHCO₃ 2500,00 Tymidiini 0,73 Aminohapot L-alaniini 17,82 L-arginiini x HCl 421,40 L-asparagiini x H₂O 30,02 L-asparagiinihappo 26,62 L-kysteiini x HCl x H₂O 70,24 L-glutamiini 292,20 L-glutamiinihappo 29,42 Glysiini 15,01 L-histidiini x HCl x H₂O 41,92 L-isoleusiini 7,87 L-leusiini 26,24 L-lysiini x HCl 73,04 L-metioniini 8,95 L-fenyylialaniini 9,91 L-proliini 69,06 L-seriini 21,02 L-treoniini 23,82 L-tryptofaani 4,08 L-tyrosiini 10,87 L-valiini 23,42 Vitamiinit D(+)-biotiini 0,07 D-kalsiumpantotenaatti 0,48 Koliinikloridi 13,96 Foolihappo 1,32 myo-inositoli 18,02 Nikotiiniamidi 0,04 Pyridoksiini x HCl 0,06 Riboflaviini 0,04 Tiamiini x HCl 0,34 B12-vitamiini 1,36

€108.00

ilman veroja ja toimituskuluja

Ham's F12 Medium, pitoisuus: 1,0 mM stabiilia glutamiinia, pitoisuus: 1,0 mM natriumpyruvaattia, pitoisuus: 1,176 g/l NaHCO₃

Ham’s F-12 -kasvatusaine, joka tunnetaan myös nimellä Ham’s F-12 Nutrient Mix, on laajalti käytetty peruskasvatusaine, joka on suunniteltu erityisesti soluviljelyyn. Sitä on käytetty laajasti kiinalaisen hamsterin munasarjasolujen (CHO-solujen), keuhkosolujen ja hiiren L-solujen seerumittomaan yksittäissoluviljelyyn. Lisäksi Ham’s F-12 on ensisijainen valinta kloonitoksisuustestissä (CTA). Yksi sen merkittävistä eduista on kyky tukea solujen kasvua ilman seerumin lisäämistä. Tämä eliminoi seerumin komponenttien aiheuttamat mahdolliset häiriöt ja takaa yhdenmukaiset ja luotettavat kokeelliset tulokset. Tarjoamalla seerumittoman viljelyympäristön Ham's F-12 -kasvatusaine antaa tutkijoille paremman hallinnan tutkimuksiinsa. Toinen Ham’s F-12 -kasvatusliuoksen keskeinen ominaisuus on sen sopivuus yksittäisten solujen viljelyyn. Tämä tekee siitä erinomaisen valinnan monille solulinjoille, mukaan lukien CHO-solut, keuhkosolut ja hiiren L-solut. Elatusaineen optimoitu ravintoainekoostumus edistää yksittäisten solujen tehokasta kiinnittymistä ja kasvua, mikä mahdollistaa homogeenisten soluviljelmien perustamisen ja parantaa toistettavuutta. Lisäksi Ham's F-12 -kasvatusliuos on tunnustettu ensisijaiseksi kasvatusliuokseksi kloonitoksisuustestissä (CTA). Tällä määrityksellä on keskeinen rooli aineiden sytotoksisten vaikutusten arvioinnissa soluille. Käyttämällä Ham's F-12 -kasvatusliuosta CTA-määrityksessä tutkijat voivat tarkasti arvioida erilaisten yhdisteiden tai käsittelyjen vaikutusta yksittäisiin soluihin, mikä tarjoaa arvokasta tietoa toksikologisista profiileista. Laadunvalvonta • pH = 7,2 ± 0,02 lämpötilassa 20–25 °C. • Jokaisen erän steriiliys sekä mykoplasman ja bakteerien puuttuminen on testattu. Säilytys • Säilytä jääkaapissa +2–+8 °C:ssa pimeässä. Jäädyttäminen ja lämmittäminen yli +37 °C:seen heikentävät tuotteen laatua. • Älä kuumenna elatusainetta yli 37 °C:een tai käytä hallitsemattomia lämmönlähteitä (esim. mikroaaltouuneja). • Jos vain osa elatusaineesta käytetään, ota tarvittava määrä pullosta ja lämmitä se huoneenlämpötilaan. • Kaikkien elatusaineiden, peruselatusainetta lukuun ottamatta, säilyvyysaika on 8 viikkoa valmistuspäivästä lukien. Koostumus Ainesosat mg/l Epäorgaaniset suolat Kalsiumkloridi x 2H₂O 44,00 Kupari(II)sulfaatti x 5H₂O 0,00 Rauta(II)sulfaatti x 7H₂O 0,83 Magnesiumkloridi x 6H₂O 122,00 Kaliumkloridi 223,65 Natriumkloridi 7599,00 vedetön dinatriumvetyfosfaatti 142,04 Sinkkisulfaatti x 7H₂O 0,86 Muut aineosat D(+)-glukoosi, vedetön 1801,60 Hypoksaantiini 4,08 Linolihappo 0,08 DL-α-lipoiinihappo 0,21 Fenolipunainen 1,20 Putreskiini x 2HCl 0,16 Natriumpyruvaatti 110,00 Tymidiini 0,73 NaHCO₃ 1176,00 Aminohapot L-alaniini 8,91 L-arginiini x HCl 210,70 L-asparagiini x H₂O 15,01 L-asparagiinihappo 13,31 L-kysteiini x HCl x H₂O 35,12 L-alanyyli-L-glutamiini 217,30 L-glutamiinihappo 14,71 Glysiini 7,51 L-histidiini x HCl x H₂O 20,96 L-isoleusiini 3,94 L-leusiini 13,12 L-lysiini x HCl 36,54 L-metioniini 4,48 L-fenyylialaniini 4,96 L-proliini 34,53 L-seriini 10,51 L-treoniini 11,91 L-tryptofaani 2,04 L-tyrosiini 5,44 L-valiini 11,71 Vitamiinit D(+)-biotiini 0,01 D-kalsiumpantotenaatti 0,24 Koliinikloridi 13,96 Foolihappo 1,32 myo-inositoli 18,02 Nikotiiniamidi 0,04 Pyridoksiini x HCl 0,06 Riboflaviini 0,04 Tiamiini x HCl 0,34 B12-vitamiini 1,36

€25.00

ilman veroja ja toimituskuluja

HEPES Buffer Solution (1M)

Volume: 100 ml Storage: +2°C to +8°C Sterility: Sterile-filtered HEPES Buffer Solution (1 M), also known as N-2-hydroxyethylpiperazine-N-2-ethanesulfonic acid, is a zwitterionic organic buffering agent widely used in cell culture media. It is designed to maintain stable pH conditions in the physiological range of 6.7 to 8.6, supporting optimal cellular function during in vitro applications. Application and Benefits HEPES provides reliable buffering capacity in cell culture systems, particularly when cells are handled outside a CO₂ incubator. The addition of 10–25 mM HEPES to culture media offers enhanced pH stability during extended manipulation periods, helping to maintain consistent experimental conditions. This buffer is membrane-impermeable, has minimal interference with biochemical reactions, and demonstrates strong chemical and enzymatic stability. These properties make it suitable for a wide range of cell culture and biochemical applications. Formulation and Usage The solution is supplied as a 1 M concentrate prepared in cell culture–grade water and is sterile-filtered for use in contamination-sensitive environments. It can be diluted to the desired working concentration depending on application requirements. Store at +2°C to +8°C and handle under aseptic conditions to preserve product integrity. For research use only. Not for use in diagnostic or therapeutic procedures. Not for use in humans or animals.

€52.00

ilman veroja ja toimituskuluja

IMDM, w: 4.5 g/L Glucose, w: 4 mM L-Glutamine, w: 25 mM HEPES, w: 1.0 mM Sodium pyruvate, w: 3.024 g/L NaHCO3

Iscove's Modified Dulbecco's Medium (IMDM) is a complex and enriched growth medium for cell culture. IMDM is a modification of DMEM containing selenium and has additional amino acids, vitamins, and inorganic salts compared to DMEM. It lacks iron and requires supplementation with Fetal Bovine Serum (FBS). IMDM uses a sodium bicarbonate buffer system and requires a 5-10% CO2 environment to maintain physiological pH. IMDM is well suited for rapidly proliferating, high-density cell cultures, including Jurkat, COS-7, and macrophage cells. The various modifications of IMDM available for a range of cell culture applications can be found using the media selector tool. Liquid media provide essential nutrients for all cell culture applications. Each of our high-quality cell culture media is manufactured according to the initially published formula or modifications necessary to the consistent performance and stability of the culture medium. IMDM vs. DMEM IMDM contains potassium nitrate instead of ferric nitrate and HEPES and sodium pyruvate. The additional components in IMDM make it more suitable for specialized cell types and specific applications than DMEM. IMDM vs. RPMI IMDM and RPMI have different formulations that may be relevant for PMA/ionomycin stimulation. One significant difference is the concentration of Ca2+. While RPMI contains 0.42 mM Ca2+, IMDM contains 1.49 mM. Quality control • pH = 7.2 +/- 0.02 at 20-25°C. • Each lot has been tested for sterility and absence of mycoplasma and bacteria. Maintenance • Keep refrigerated at +2°C to +8°C in the dark. Freezing and warming up to +37° C minimize the quality of the product. • Do not heat the medium to more than 37° C or use uncontrollable sources of heat (e.g., microwave appliances). • If only a part of the medium is to be used, remove this amount from the bottle and warm it up at room temperature. • Shelf life for any medium except for the basic medium is 8 weeks from the date of manufacture. Composition Components mg/L Inorganic Salts Calcium chloride x 2 H2O 219,00 Potassium chloride 330,00 Potassium nitrate 0.076 Magnesium sulfate anhydrous 97,73 Sodium chloride 4,505.00 Sodium dihydrogen phosphate anhydrous 109,00 Sodium selenite 0,02 Other Components D(+)-Glucose anhydrous 4,500.00 HEPES 5,958.00 Sodium pyruvate 110,00 Phenol red 15,00 Amino Acids L-Alanine 25,00 L-Arginine x HCl 84,00 L-Asparagine x H2O 25,00 L-Aspartic acid 30,00 L-Cystine x 2HCl 91,24 L-Glutamine 584,00 L-Glutamic acid 75,00 Glycine 30,00 L-Histidine x HCl x H2O 42,00 L-Isoleucine 104,80 L-Leucine 104,80 L-Lysine x HCl 146,20 L-Methionine 30,00 L-Phenylalanine 66,00 L-Proline 40,00 L-Serine 42,00 L-Threonine 95,20 L-Tryptophan 16,00 L-Tyrosine x 2Na 104,20 L-Valine 93,60 Vitamins D(+)-Biotin 0.013 D-Calcium pantothenate 4,00 Choline chloride 4,00 Folic acid 4,00 myo-Inositol 7,20

€25.00

ilman veroja ja toimituskuluja

Soluviljelyalustat: yleiskatsaus

Elämäntieteiden alalla yksi tärkeimmistä menetelmistä on soluviljely. Soluviljelyllä tarkoitetaan solujen, kudosten tai elinten poistamista eläimestä tai kasvista ja niiden siirtämistä keinotekoiseen ympäristöön, joka on suotuisa niiden selviytymiselle ja/tai kasvulle. Solujen optimaalisen kehityksen kannalta olennaisia ympäristötekijöitä ovat säädelty lämpötila, solujen kiinnittymiselle sopiva substraatti, asianmukainen kasvualusta sekä inkubaattori, joka ylläpitää optimaalista pH-arvoa ja osmolaliteettia. Solujen on saatava nämä olosuhteet, jotta ne voivat kasvaa täyteen potentiaaliinsa.

Sopivan kasvualustan valinta in vitro -viljelyä varten on soluviljelyn kriittisin ja samalla tärkein vaihe. Kasvualusta, jota kutsutaan myös viljelyalustaksi, on neste tai geeli, joka on muotoiltu edistämään organismien kehitystä mikroskooppisella, solutasolla tai kasvien kaltaisella tasolla. Solujen viljelyyn käytetty alusta sisältää usein riittävän määrän energiaa ja aineita, jotka säätelevät solusykliä. Viljelyalustan pääkomponentteja ovat aminohapot, vitamiinit, epäorgaaniset suolat, glukoosi ja seerumi. Seerumi lisätään alustaan, koska se toimii kasvutekijöiden, hormonien ja kiinnittymistekijöiden lähteenä. Ravinteiden tarjoamisen lisäksi alusta auttaa myös ylläpitämään pH- ja osmolaliteettitasoja.

Soluviljelyssä käytettävät elatusainetyypit

Sekä ihmisen että eläinten soluja voidaan kasvattaa joko keinotekoisessa tai synteettisessä elatusaineessa tai täysin luonnollisessa elatusaineessa, jota on täydennetty luonnollisilla aineilla. Seuraavassa esittelemme yleiskatsauksen nykyisin saatavilla olevista elatusainetyypeistä.

Luonnolliset elatusaineet

Luonnollisissa elatusaineissa on ainoastaan luonnollisessa tilassaan esiintyviä biologisia nesteitä. Luonnolliset elatusaineet ovat erittäin hyödyllisiä ja helppokäyttöisiä monenlaisten eläinsolutyyppien viljelyssä. Luonnollisten elatusaineiden tarkkojen koostumusten puutteellinen ymmärtäminen on tärkein tekijä, joka vaikuttaa luonnollisilla elatusaineilla saatujen tulosten heikkoon toistettavuuteen.

Keinotekoiset elatusaineet

Keinotekoisten tai synteettisten elatusaineiden valmistukseen kuuluu ravinteiden (sekä orgaanisten että epäorgaanisten), seerumiproteiinien, hiilihydraattien, kofaktoreiden, vitamiinien ja suolojen sekä O2- ja CO2-kaasuvaiheiden lisääminen [1].

Erilaisia keinotekoisia elatusaineita on kehitetty täyttämään yksi tai useampi seuraavista tehtävistä: 1) Välitön eloonjääminen (tasapainoinen suolaliuos, jonka pH ja osmoottinen paine on tarkasti säädetty). 2) Pitkäaikainen eloonjääminen (tasapainoinen suolaliuos, johon on lisätty erilaisia orgaanisten kemikaalien ja/tai seerumin yhdistelmiä). 3) Määrittelemätön kehitys. 4) Erikoistoiminnot.

Keinotekoiset elatusaineet luokitellaan neljään ryhmään:

Seerumia sisältävät elatusaineet

Eläinsolujen viljelyyn käytettävissä elatusaineissa yleisimmin käytetty lisäaine on naudan sikiöseerumi. Sitä lisätään viljelyalustaan edullisena lisäaineena parhaiden mahdollisten kasvuolosuhteiden saavuttamiseksi. Sen lisäksi, että se toimii epästabiilien tai veteen liukenemattomien ravintoaineiden, hormonien ja kasvutekijöiden, proteaasi-inhibiittorien ja muiden aineiden kuljettajana tai kelatoijana, seerumi myös sitoo ja neutraloi haitallisia molekyylejä.

Seerumittomat elatusaineet

Seerumin läsnäololla elatusaineessa on useita haittoja, ja se voi aiheuttaa merkittäviä tulkintavirheitä immunologisessa tutkimuksessa [2, 3]. On kehitetty useita erilaisia seerumittomia elatusaineita [4, 5]. Nämä elatusaineet on yleensä kehitetty nimenomaan tukemaan yhden solutyypin viljelyä, kuten Thermo Fisher Scientificin Knockout Serum Replacement ja Knockout DMEM sekä Stem Cell Technologiesin mTESR-elatusaine [6], joka on tarkoitettu kantasoluille [7].

Lisäksi näihin elatusaineisiin on lisätty määriteltyjä määriä puhdistettuja kasvutekijöitä, lipoproteiineja ja muita proteiineja, joita muuten tyypillisesti saadaan seerumista [8]. Näitä elatusaineita kutsutaan usein ”määritellyiksi elatusaineiksi”, koska niiden koostumuksen komponentit tunnetaan hyvin.

Kemiallisesti määritellyt elatusaineet

Näihin elatusaineisiin kuuluu erittäin puhtaita epäorgaanisia ja orgaanisia komponentteja, joita ei ole saastuttanut minkäänlainen kontaminaatio. Niihin voi kuulua myös puhtaita proteiineja, kuten kasvutekijöitä.

 Bakteerien tai hiivan geneettinen muuntaminen sekä tiettyjen rasvahappojen, vitamiinien, kolesterolin ja aminohappojen lisääminen johtaa niiden komponenttien tuotantoon [9].

Proteiinittomat elatusaineet

Proteiinittomat elatusaineet ovat sellaisia, jotka eivät sisällä lainkaan proteiinia, vaan ainoastaan muita kuin proteiini-aineosia. Verrattuna elatusaineisiin, joihin on lisätty seerumia, proteiinittomien elatusaineiden käyttö edistää solujen voimakkaampaa lisääntymistä ja proteiinin ilmentymistä sekä helpottaa loppuprosessissa syntyvän tuotteen puhdistamista [10–12]. Proteiinia ei sisälly esimerkiksi MEM- ja RPMI-1640-valmisteisiin. Proteiinilisää voidaan kuitenkin antaa, jos se on tarpeen.

Viljelyalustat ja niiden peruskomponentit

Kaupallisia viljelyalustoja on saatavana jauheena tai nesteenä, ja ne sisältävät usein erilaisia ravintoaineita, kuten aminohappoja, glukoosia, suoloja, vitamiineja ja muita ravintolisäaineita. 

Näiden komponenttien tarve vaihtelee solulinjoittain, ja nämä vaihtelut selittävät viljelyalustojen laajan valikoiman. Jokaisella komponentilla on tietty tehtävä, jota kuvataan seuraavissa kappaleissa:

Puskurointijärjestelmät

Optimaalisten kasvuolosuhteiden ylläpitämiseksi pH:ta on säädettävä, mikä tapahtuu usein jommankumman seuraavista puskurointijärjestelmistä:

Luonnollinen puskurointijärjestelmä

Ilmakehän CO2/H2CO3-suhde on sama kuin elatusaineessa, mikä luo luonnollisen puskurointimekanismin. Luonnollisen puskurointimekanismin säilyttämiseksi viljelmät on pidettävä ilmakehässä, jossa CO2-pitoisuus on 5–10 %, mikä saavutetaan usein käyttämällä CO2-inkubaattoria. Yksi luonnollisen puskurin suurimmista eduista on sen edullisuus ja turvallisuus.

HEPES

Zwitterionia HEPES:ää käyttävä kemiallinen puskurointi on tehokkaampaa pH-alueella 7,2–7,4 eikä vaadi säädeltyä kaasuympäristöä. Tietyille solutyypeille suurempi HEPES-annos voi olla haitallista. HEPES:ää sisältävät elatusaineet ovat myös huomattavasti alttiimpia fluoresoivan valon fototoksisille vaikutuksille [13].

Fenolipunainen

pH-indikaattori fenolipunainen sisältyy usein kaupallisesti saatavilla oleviin viljelyalustoihin, mikä mahdollistaa pH:n jatkuvan seurannan. Solujen lisääntyessä niiden tuottamat metaboliitit aiheuttavat pH:n muutoksen ja siten alustan värinmuutoksen. Fenolipunaisella on kaksijakoinen vaikutus elatusaineen väriin: se muuttuu keltaiseksi happamassa pH:ssa ja purppuraksi emäksisessä pH:ssa. Soluviljelylle optimaalinen arvo, pH 7,4, saa elatusaineen näyttämään fluoresoivasti punaiselta.

Fenolipunaisella on kuitenkin muutamia haittoja: Ensinnäkin fenolipunainen kykenee jäljittelemään useiden steroidihormonien, pääasiassa estrogeenin, toimintaa [14]. Siksi tutkittaessa estrogeenille herkkiä soluja, kuten rintakudosta, suositellaan fenolipunaisesta vapaata elatusainetta. Fenolipunainen häiritsee natrium-kalium-tasapainoa useissa seerumittomissa valmisteissa. Tämän vaikutuksen voi kumota lisäämällä elatusaineeseen seerumia tai naudan aivolisäkkeen hormonia [15]. Kolmanneksi fenolipunainen haittaa havaitsemista virtaussytometrisissä kokeissa.

Epäorgaaniset suolat

Epäorgaanisia suoloja, kuten natrium-, kalium- ja kalsiumioneja, sisältävät elatusaineet auttavat ylläpitämään osmoottista tasapainoa ja säätelemään kalvopotentiaalia.

Aminohapot

Koska aminohapot ovat proteiinin peruskomponentteja, ne ovat olennainen osa jokaista koskaan kehitettyä solujen kasvualustaa. Koska solut eivät kykene tuottamaan tiettyjä aminohappoja itse, on tärkeää, että viljelyalustassa on välttämättömiä aminohappoja. Ne ovat välttämättömiä solujen lisääntymiselle, ja niiden pitoisuus määrää saavutettavissa olevan suurimman solutiheyden. Erityisesti välttämätön aminohappo L-glutamiini on erittäin tärkeä.

L-glutamiini toimii aineenvaihdunnan toissijaisena energialähteenä ja toimittaa typpeä NAD:n, NADPH:n ja nukleotidien tuotantoon. Koska L-glutamiini on epästabiili aminohappo, joka ajan myötä muuttuu muotoon, jota solut eivät pysty hyödyntämään, se on lisättävä elatusaineeseen.

Lisäksi kasvualustaan voidaan lisätä ei-välttämättömiä aminohappoja korvaamaan kasvun aikana kuluneita aminohappoja. Solujen kasvu kiihtyy ja niiden elinkelpoisuus paranee, kun kasvualustaa täydennetään ei-välttämättömillä aminohapoilla.

Hiilihydraatit

Sokereina esiintyvät hiilihydraatit ovat tärkein energialähde. Monissa elatusaineissa on glukoosin ja galaktoosin lisäksi myös maltoosia ja fruktoosia.

Proteiinit ja peptidit

Albumiini, transferriini ja fibronektiini ovat yleisimmin käytettyjä proteiineja ja peptidejä. Ne ovat erityisen tärkeitä elatusaineissa, jotka eivät sisällä seerumia. Albumiini, transferriini, aprotiniini, fetuiini ja fibronektiini ovat joitakin proteiineja, joita voi esiintyä seerumissa, joka on runsas proteiinin lähde.

Albumiini on veren pääasiallinen proteiini, ja sen tehtävänä on sitoa ja kuljettaa erilaisia aineita, kuten vettä, suoloja, vapaita rasvahappoja, hormoneja ja vitamiineja, eri elinten ja solujen välillä. Albumiinin kyky sitoutua kemikaaleihin tekee siitä tehokkaan vaihtoehdon haitallisten yhdisteiden poistamiseksi soluviljelyalustasta.

Aprotiniini on suoja-aine soluviljelyjärjestelmissä, sillä se on stabiili neutraalissa ja happamassa pH:ssa sekä kestää korkeita lämpötiloja ja proteolyyttisten entsyymien mahdollisesti aiheuttamaa hajoamista. Se kykenee estämään useita seriini-proteaaseja, muun muassa trypsiiniä.

Fetuini on glykoproteiini, jota voi esiintyä suurempina pitoisuuksina sikiöiden ja vastasyntyneiden eläinten seerumissa verrattuna aikuisten seerumiin. Lisäksi se toimii seriiniproteaasi-inhibiittorina. Fibronektiini-proteiini on olennainen osa solujen adheesioprosessia. Transferriini on rautaa kuljettava proteiini, joka vastaa raudan kuljettamisesta solujen kalvoihin.

Rasvahapot ja lipidit

Niillä on ratkaiseva rooli seerumittomassa elatusaineessa, kun seerumia ei ole läsnä.

Vitamiinit

Lukuisat vitamiinit ovat välttämättömiä solujen kehitykselle ja lisääntymiselle. Solut eivät pysty tuottamaan vitamiineja riittävissä määrissä, joten ne ovat välttämättömiä kudosviljelyssä ravintolisinä.

Soluviljelyssä seerumi on vitamiinien pääasiallinen lähde; viljelyalustoja kuitenkin rikastetaan myös erilaisilla vitamiineilla, jotta ne sopisivat tietylle solutyypille. Kasvun stimuloimiseen käytetään tyypillisimmin B-ryhmän vitamiineja.

Hivenaineet

Kemiallisia alkuaineita, kuten kuparia, sinkkiä, seleeniä ja trikarboksyylihapon välituotteita, kutsutaan hivenaineiksi. Hivenaineita lisätään usein seerumittomiin elatusaineisiin korvaamaan niitä, joita tyypillisesti esiintyy seerumissa. Nämä alkuaineet ovat tärkeitä kemiallisia komponentteja, joita tarvitaan terveen solun kehitykseen. Monet biokemialliset reaktiot, kuten entsyymien toiminta, riippuvat tietyistä mikroravinteista.

Elatusaineiden lisäaineet

Tiettyjen solulinjojen kasvulle suositeltava täydellinen kasvualusta vaatii lisäkomponentteja, joita ei ole peruskasvualustassa eikä seerumissa. Nämä ravintolisät tukevat solujen kasvua ja asianmukaista aineenvaihduntaa.

Vaikka hormonit, kasvutekijät ja signalointimolekyylit ovat välttämättömiä tiettyjen solulinjojen asianmukaiselle lisääntymiselle, seuraavia varotoimia on aina noudatettava: Koska lisäaineiden lisääminen saattaa muuttaa täydellisen kasvualustan osmolaliteettia, mikä voi estää solujen kehitystä, on aina suositeltavaa tarkistaa osmolaliteetti lisäaineiden lisäämisen jälkeen. Useimmille solulinjoille optimaalinen osmolaliteetti on välillä 260–320 mOSM/kg.

Antibiootit

Antibiootteja käytetään usein bakteeri- ja sienikontaminaatioiden estämiseen [16], vaikka ne eivät ole välttämättömiä solujen kasvulle. Koska antibiootit voivat peittää mykoplasma- ja resistenttien bakteerien aiheuttaman kontaminaation, niiden rutiinikäyttöä ei suositella soluviljelyssä [17, 18].

Lisäksi antibiootit voivat häiritä yliherkkien solujen aineenvaihduntaa. Usein käytetään MilliporeSigman ja Life Technologiesin valmistamia penisilliini-streptomysiini-yhdistelmiä. Plasmocinia on käytetty gliomasolulinjojen TS603, TS516 ja BT260 viljelyssä [19], ja sen on osoitettu olevan tehokas mykoplasmakontaminaation poistamisessa (20).

Seerumi

Seerumissa on albumiineja, kasvutekijöitä ja kasvun estäjiä. Seerumi on yksi soluviljelyalustan merkittävimmistä komponenteista, koska se tarjoaa aminohappoja, proteiineja, vitamiineja (erityisesti rasvaliukoisia vitamiineja, kuten A, D, E ja K), hiilihydraatteja, lipidejä, hormoneja, kasvutekijöitä, mineraaleja ja hivenaineita.

Sikiön ja vasikan seerumia käytetään usein viljeltyjen solujen kehityksen edistämiseen. Sikiön seerumi sisältää runsaasti kasvutekijöitä ja sopii solujen kloonaukseen sekä herkkien solujen kehittämiseen. Koska vasikan seerumin kasvua edistävät ominaisuudet ovat heikentyneet, sitä käytetään kontaktinestokokeissa. Tavalliset kasvualustat sisältävät usein 2–10 % seerumia. Seerumin lisääminen viljelyalustaan palvelee seuraavia tarkoituksia [21]:

  • Seerumi toimittaa soluille välttämättömiä ravintoaineita (sekä liuoksessa että proteiineihin sitoutuneina).

  • Seerumissa on useita kasvutekijöitä ja hormoneja, jotka osallistuvat kasvun edistämiseen ja solujen erityistoimintaan.

  • Se tarjoaa monia sitoutuvia proteiineja, kuten albumiinia ja transferriiniä, jotka kuljettavat muita kemikaaleja soluun. Esimerkiksi albumiini kuljettaa rasvoja, vitamiineja, hormoneja jne. soluihin.

  • Se tarjoaa myös proteiineja, kuten fibronektiiniä, jotka lisäävät solujen tarttumista substraattiin. Lisäksi se tuottaa leviämiselementtejä, jotka auttavat solujen laajenemisessa ennen jakautumista.

  • Se toimittaa proteaasi-inhibiittoreita, jotka estävät proteolyysin soluissa.

  • Se sisältää myös mineraaleja, kuten Na+, K+, Zn2+ ja Fe2+.

  • Se lisää väliaineen viskositeettia ja suojaa siten soluja mekaanisilta vaurioilta suspensiokulttuurin sekoituksen aikana.

  • Se toimii myös puskurina.

Viitteet

[1] Morgan J, Morton H, Parker R. Eläinsolujen ravitsemus kudosviljelyssä; alustavia tutkimuksia synteettisestä elatusaineesta. Proc Soc Exp Biol Med. 1950;73:1–8

[2] Kerbel R, Blakeslee D. Sikiön vasikan seerumin komponentin nopea adsorptio viljellyissä nisäkässoluissa. Mahdollinen artefaktien lähde solukohtaisia antigeenejä vastaan suunnattujen antiseerumien tutkimuksissa. Immunology. 1976;31:881-91

[3] Sula K, Draber P, Nouza K. Seerumin lisääminen solususpensioiden valmistuksessa käytettyyn elatusaineeseen mahdollisena artefaktien lähteenä polvitaipeen imusolmuketestillä tutkituissa soluvälitteisissä reaktioissa. J Immunogenet. 1980;7:483–9

[4] Mariani E, Mariani A, Monaco M, Lalli E, Vitale M, Facchini A. Kaupalliset seerumittomat elatusaineet: hybridomien kasvatus ja monoklonaalisten vasta-aineiden tuotanto. J Immunol Methods. 1991;145:175–83

[5] Barnes D, Sato G. Menetelmät viljeltyjen solujen kasvattamiseksi seerumittomassa elatusaineessa. Anal Biochem. 1980;102:255-70

[6] Yu H, Lu S, Gasior K, Singh D, Vazquez Sanchez S, Tapia O, ym. HSP70-kaperonit kuljettavat RNA:ta sisältämättömän TDP-43:n anisotrooppisiin, ytimen sisäisiin nestemäisiin pallomaisiin kuoriin. Science. 2021;371:

[7] Meharena H, Marco A, Dileep V, Lockshin E, Akatsu G, Mullahoo J, ym. Downin oireyhtymän aiheuttama ikääntyminen häiritsee hermosolujen esisolujen tumarakennetta. Cell Stem Cell. 2022;29:116–130.e7

[8] Iscove N, Melchers F. Seerumin täydellinen korvaaminen albumiinilla, transferriinillä ja soijalipidillä lipopolysakkaridille reagoivien B-lymfosyyttien viljelmissä. J Exp Med. 1978;147:923–33

[9] Stoll T, Muhlethaler K, von Stockar U, Marison I. Hybridomien kasvua ja monoklonaalisten vasta-aineiden tuotantoa varten kehitetyn kemiallisesti määritellyn proteiinittoman elatusaineen järjestelmällinen parantaminen. J Biotechnol. 1996;45:111–23

[10] Darfler F. Proteiiniton elatusaine hybridomien ja muiden immuunijärjestelmän solujen kasvattamiseen. In Vitro Cell Dev Biol. 1990;26:769-78

[11] Barnes D, Sato G. Seerumiton soluviljely: yhtenäistävä lähestymistapa. Cell. 1980;22:649–55

[12] Hamilton W, Ham R. Kiinalaisten hamsterisolulinjojen klonaalinen kasvatus proteiinittomissa elatusaineissa. In Vitro. 1977;13:537–47

[13] Zigler J, Lepe Zuniga J, Vistica B, Gery I. Valolle altistetun HEPES-pitoisen viljelyväliaineen sytotoksisten vaikutusten analyysi. In Vitro Cell Dev Biol. 1985;21:282–7

[14] Berthois Y, Katzenellenbogen J, Katzenellenbogen B. Fenolipunainen kudosviljelyalustoissa on heikko estrogeeni: vaikutukset estrogeenille reagoivien solujen viljelytutkimukseen. Proc Natl Acad Sci U S A. 1986;83:2496-500

[15] Karmiol S. Seerumittomien elatusaineiden kehittäminen. Teoksessa: Master JRW, toim. Animal Cell culture, 3. painos. Oxford: Oxford University Press; 2000.

[16] Perlman D. Antibioottien käyttö soluviljelyalustoissa. Methods Enzymol. 1979;58:110-6

[17] McGarrity G. Soluviljelmien mykoplasma-infektioiden leviäminen ja torjunta. In Vitro. 1976;12:643–8

[18] Masters J, Stacey G. Elatusaineen vaihtaminen ja solulinjojen siirrostaminen. Nat Protoc. 2007;2:2276–84

[19] Chakraborty A, Laukka T, Myllykoski M, Ringel A, Booker M, Tolstorukov M, ym. Histonidemetylaasi KDM6A aistii suoraan happea säätääkseen kromatiinia ja solujen kohtaloa. Science. 2019;363:1217–1222

[20] Molla Kazemiha V, Azari S, Amanzadeh A, Bonakdar S, Shojaei Moghadam M, Habibi Anbouhi M, ym. Plasmocin™:n tehokkuus erilaisissa mollicute-bakteerien tartuttamissa nisäkässolulinjoissa verrattuna soluviljelyssä yleisesti käytettyihin antibiootteihin: paikallinen kokemus. Cytotechnology. 2011;63:609-20

[21] Kragh Hansen U. Ligandin sitoutumisen seerumialbumiiniin molekyylitason näkökohdat. Pharmacol Rev. 1981;33:17–53